Historie

Pravěk

obrazek

Vše začalo někdy v roce 1999, kdy „Dejv“ Wech koupil pravidla Dračího Doupěte. To nám bylo krásných 10 let. Pravidla poctivě nastudoval a my ve chvílích volného času hráli to slavné Dračí Doupě (člověk se nestačil divit, že po týdnu hraní zabil Pána Jeskyně :). Po tomto slavném triumfu se na Dračí Doupě na nějaký čas zapomnělo.

Oprášení starých pravidel a odkoupení Manikem a Ójou pak nastalo v roce 2002. V té době se k nám přidal i Godric a Jiljí a my tak po odpoledních trávili čas u DrD.

Na jaře 2003 se Godric zmínil o něčem jako je LARP aneb hraní DrD naživo. Tehdy jsme z toho byli naprosto paf a hned druhý den jsme běželi na internet zjistit více informací. Nakoupili jsme si první násady na motyky, vyrobili první meče (zjistili, že dřevem to opravdu bolí a koupili isoform) a hurá na první zkoušku zbraní.

Připravili jsme dokonce i první LARP - Red Hills 2003. Ten se ale nakonec nikdy neuskutečnil. Zůstali jsme tedy dál jen u trénování a čirou náhodou se nám taky podařilo sehnat klubovnu. Nic už nebránilo tomu, aby se klub Knights of Red Hills založil. Stalo se tak 13. 10. 2003. V té době se k nám přidali další dva členové – Eda a Vašík.

Starověk

obrazek

Po celý podzim 2003 jsme poctivě trénovali na vlastní předělávce hry Counter-Strike. Vše probíhalo stejně jak v počítačové hře, jen se k boji používalo středověkých imitací zbraní. Tehdy se k nám přidalo pár dalších, za zmínku stojí Paci a náš proslavený dlouholetý fotograf a nynější hráč Wicki.

Přišla zima a po ní rok 2004 a tehdy i naše … první dřevárna! Po menším sporu o tom, za jakou budeme jezdit rasu jsme se rozhodli pro lidi. Následovala dlouhá příprava v podobě prvních kostýmů, teď už pořádných jekorových mečů a hurá do bitvy.

Zážitky? Neuvěřitelné. Ruch bitvy nás natolik uchvátil, že jsme se nemohli dočkat další. Celkově jsme se v r. 2004 zúčastnili třinácti bitev.

Středověk

Soustředění na Kratizně

Rok 2005 znamenal největší rozmach klubu. Zúčastnili jsme se konečně největších (a také největšího množství) bitev jako byly Bitva pěti armád či Pán prstenů. Tehdy náš klub čítal cca 20 členů, mezi nimi i první holky.

Tehdy v létě jsme se také zúčastnili vlastního táborového soustředění na základně Kratizna, tam si zkusili malou organizaci. Po návratu na Podzim jsme zorganizovali první dřevárnu – Dýku krve na Červeném kopci. Hodnocení nakonec dopadlo průměrně a my měli radost, že jsme se aspoň malinko zapsali do scény dřeváren.

Novověk

Rok 2006, útlum. Klub ze začátku roku opustilo několik členů, jiní se rozhodlí jít více na profesionální dráhu – železný šerm se stal hlavním lákadlem. I přes to, že nikdy neřekli, že s dřevárnami definitivně končí, už nikdy nikam nevyrazili. Stále však zbylo pár lidí, kteří se rozhodli v klubu zůstat. Ti se vrhli na LARPy.

Na LARPu Thief III – Stíny noci

Tehdy jsme se zúčastnili tří akcí – náš první LARP Thief III (prozatím nejlepší akce, které jsem se zúčastnil) v počtu 2 (Godric a já), Zlenice 2006 opět v počtu 2 (Paci a já) a ke konci roku Cor Mortiferum (6 lidu). Akce Thief nás navnadila natolik, že nakonec Godric přišel s návrhem zorganizovat vlastní LARP s podobnou tématikou. Ale protože jsme nevěděli, jestli jsme něčeho takového jen ve dvou lidech a s našimi zkušenostmi schopní, dali jsme si řekněme takový nezávazný pokus nazvaný LARP Alfatest – vlastně plnohodnotný LARP s nejistým výsledkem v Divišově čtvrti v Brně. Reakcí se příliš nenašlo, ovšem snad se dá říci, že se v rámci možností povedl a hlavně neodradil od další organizace.

A co bude dál?

Přes zimu jsem si prohlížel nějaké fotky z našeho začátku až mě to dostalo do takové nostalgie a vzpomínek, že jsem chtěl být o 2 roky mladší. Řekl jsem si, že musíme někam opět vyrazit. Godric se pokusil o tzv. revitalizaci, která měla aspoň řádově určit, kdo je v klubu stále ochoten se nějak prosazovat a účastnit společných akcí, což se nakonec v rámci možností povedlo. Vyrazili jsme už zas na místní LARPík, pak rovnou na Zlenice 2007 a určitě toho bude i více. Nejvíce času a aktivit nám pak zabrala organizace pokračování LARPu Alfatest, a to LARP Betatest, který byl již pojatý ve větším stylu. Reakce a odezvy vypovídají o (až na posunutý začátek) kladném hodnocení.

prosinec 2007 by Manik

A co bylo dál?

Válka růží

Hned z kraje nového roku 2008 jsme vyrazili přiučit se něčemu novému na Pragocon, poznat nové netradiční styly v RPG a taktéž poznat staro-nové lidi ze serveru dracidoupe.cz. Tenkrát ještě s Dejvem a Honzou Packem. Jako každou zimu se klub malinko otřesl v základech, když nám tu přibyl nucený odchod Honzy Packa kvůli dlouho nesrovnaným účtum a taktéž Davida „Dejva“ Wecha. Oba členy přilákal železný šerm, jejich nynější osudy nejsou v kronice zaznamenány.

Dva odchody však vyvážily dvě nové členky - Arwi a Cemi. Z jara jsme se opět setkali s našimi starými známými, nastupující generací (Vašíkem, Nurzumem, Bleskem a jejich fňukklubem), kteří se rozhodli věnovat dřevěnému šermu, pro tento účel založili klub zvaný Plamenná legie, a uspořádali jsme s nimi celkově 5 tréninků na Červeném kopci. Také jsme v plném proudu spustili přípravu na další pokračování Betatestu s názvem LARP Další Ročník, tentokráte ovšem s ořezanou organizací (v níž zbyli pouze já, Wicki a Godric). Díky nízkému počtu registrovaných hráčů se nakonec neuspořádal.

Roku 2008 jsme se rozhodli vyjet na pár akcí, za zmínku stojí druhý ročník Světa Zlodějů s podtitulem Křehká rovnováha a taktéž se po dvouleté pauze zůčastnili družinovky Gothic z dílny Dračích Jezdců, kde jsme potkali nové přátele ze Zlína přezdívané jako Saracéni (ve skutečnosti se jedná o bandu Trusové).

Čas velkých změn

Na přelomu roku se kromě megalomanského Silvestra jako zázrakem nic zajimavého nestalo a klub vyvázl bez zásadních úprav. Seznámili jsme se opět s novými lidmi, členy bývalých Sviní - Flejmem, Adou a Garettem. S Flejmem jsme se zúčastnili všech akcí roku 2009 a taktéž byl členem naší družiny na 6. ročníku Gothica.

S začátkem prázdnin jsme navštívili po sedmi letech opět Gamecon, kde jsme brouzdali po různých přednáškách, převážně z dílny Court of Moravia, taktéž jsme nezapomněli na křest nového (a přelomového) RPG Střepy snů z rukou Errica. Těchto pár okamžiků nás seznámilo s LARPy v zahraničí, s vývojem RPG, LARPu a deskových her v Česku. Pro KoRH to byly jedny z rozhodujících okamžiků v tom kam se dál ubírat.

Nenechali jsme se odradit neúspěchem Dalšího Ročníku a dále pokračovali v přípravách, tentokrát ve velkém a plně propracovaném stylu. Organizační tým se rozšířil ještě o jednoho člena - Arwi. Nemálo probdělých nocí a mnoho zabitých dní tak dalo vzniknout téměř nové hře s novým názvem Soumrak. I reklama byla pojata ve velkém stylu a tak se nám 70 lidu potřebných k akci dokázalo dát dohromady. Soumrak byl nakonec od téměř všech hráčů hodnocen kladně, ovšem i zde se našlo nemálo chybek (např. zcela nepoživatelná káva). Nutno ještě poznamenat, že Soumrak dal brouka do hlavy slavnému organizátorovi Garettovi a tak se nám s pětiletou přestávkou začal rodit i nový Thief.

Markus a Erric na křtu Střepů snů

A tím se dostáváme do letošní zimy. KoRH založilo své vlastní interní fórum s názvem Next, kde se začaly hromadit zajímavé myšlenky (nejen z našich hlav) na nové činnosti a kam posouvat klub dále. Jednou z nich je volné setkání organizátorů LARPu, které se nyní snažíme uspořádat. Taktéž hned po skončení Soumraku začínáme pracovat na dalším ročníku a nedáváme si přestávku v organizaci.

Když tak pročítám tu historii… vše začalo u Dračího Doupěte. A stále nevěřím vlastním očím, že jsem ještě nezmínil družinu, díky které po celé ty roky DrD hrajeme už od založení klubu (i když i v ní se vystřídalo nemálo hráčů). Od června tohoto roku měla družina pauzu na rozjímání a při obnově v listopadu se nám vystřídal další hráč, Cemi nahradil Kohan.

Nikdo neví, co bude dál…

Co přinese letošní zima někteří možná tuší, doopravdy ale neví nikdo. Možná, ze se klub zúčastní opět 20 akcí za rok, možná se pozvedne na vědeckou úroveň v LARPu, možná se opět otřese v základech a přiblíží se neodvratný rozpad…? Ale nechme raději katastrofické scénaře stranou a odpovězme si velmi jednoduše: Kdo ví.

prosinec 2009 by Manik

Poděkování na závěr

Nakonec se sluší uvést seznam všech členů, kteří se nějakým dílem podíleli na chodu klubu a za to jím patří dík:

Zakládající členové:
Martin "Godric" Hanzl, Jiří "Jiljí" Kopecký, Michal "Manik" Havelka, Ondřej "Ója" Lukáš

Martin "Wicki" Taraba, Blanka "Arwi" Hanzlová, Lenka "Cemi" Zavadilová, Eda "Gourny" Šešulka, Vašek "Neltharion" Kopecký, Jan "Paci" Pacek, David "Dejv" Wech, Michal "Zatlík" Zatloukal, Mirek "Mira" Čada, Martin "haLooser" Kaláb, Robert "Dosta" Dostoupil, Hanka "Zvířátko" Černá, Eva "Efkaa" Papoušková, Míša "Misha" Říčná, Marek "Margold" Seidl, Vašek "Schýzař" Korupata, Jitka "Jitule" Vahalová, Jan "D4rth" Pešl

Největší poděkování ovšem patří Hance Kopecké, která nás od začátku podporovala a držela nad námi ochranou ruku. Nejen za to, že se po celou starala o chod klubu jako organizace, ale i za nedocenitelnou morální podporu a zažehnutí jiskry akcí jako deskovky nebo Kratizna, děkujeme!

KoRH na Facebooku | Vygenerováno za 0.011 sekund - Design by Godric © KoRH 2003-2024