Jak napsat příspěvek, aby to bylo k něčemu

Aneb ucelený soubor rad pro ty, kteří by rádi něco napsali, ale taky by rádi, kdyby to někdo četl.

 

            Úplně na začátek bych měl říct jednu věc, kterou taky řeknu: Ani jediná věc, co tady je napsaná, není přesný návod. Všechno je jenom doporučení, když se toho budeš držet, tak to většinou pomůže, ale jenom do té doby, dokud si z toho neuděláš osnovu a nezačneš dosazovat. Ója psal něco o lukostřelbě (a příspěvky se nedají měnit) takže já si ještě přisadím. Já, Pacek a Havelka střílíme teoreticky správně. A i když to moc nedělám, sem tam se přesných pravidel držím (asi nejlíp, ale sám sebe nevidím). Eda střílí technikou, která se obecně považuje za nesprávnou, ale! po osobních zkušenostech po setkání tváří v tvář Edovi i Packovi si myslím, že Eda střílí o hodně líp než Pacek. I když v každé škole lukostřelby už by ho práskali přes prsty. Trochu zdlouhavě vysvětleno, ale dá se říct, že tohle platí i v psaní. Když budeš psát osobitě a zajímavě, můžeš tisíckrát všechna doporučení překročit a beztak můžeš psát nejkvalitněji. Naopak se můžeš striktně držet této osnovy a tvůj příspěvek neprojde schválením. Přesto se i já sám často do tohohle dívám, abych si připomněl, jak vlastně vím, že mám psát.

            Takže pustíme se do toho:

Doporučení první – Ujasni si co píšeš a proč to píšeš. Pokud například píšeš něco o výrobě mečů, je nepravděpodobné, že někdo bude zvědavý na techniku boje. A samozřejmě naopak a platí to se vším.

Doporučení druhé – Rozmysli si, z jaké osoby, jakou osobu a jakým druhem řeči budeš psát. Může se ti to zdát jako problém učitelů češtiny, ale opravdu nevypadá dobře, když je na jednom řádku „…Meč pořádně omotej kobercovkou nebo izolačkou bla bla bla…“ a na dalším „…Můžete taky použít rychleschnoucí lepidlo na bázi bla bla bla…“. Třeba zrovna tady by bylo lepší něco jako „…Vem na to nejlíp sekunďák, takovej, jakej koupíš v každým obchodě...“ Taky se se nesnaž psát takovým stylem jako já, protože v poměru ke zdejšímu průměru vzdělání ... se prostě psát správně nehodí. U mě je to trochu něco jiného, hlavně z důvodu mojí účasti na jiných webech, kde je také jedním z témat LARP. Tam je psát puberťácky řekl bych asi ... foux pas [fo: pa:] (no nebudu psat „pro blbečky“, to by asi bylo fakt trapný, ale foux pas znamená, že se na tebe budou dívat jak na debila).

Doporučení třetí – Udělej úvod, nevtrhni toho kdo to čte rovnou do děje, tak aby pak nechápal, o co jde nebo aby si neřekl hned na začátku: „Cože – a toho je ještě tak hafo? Tak to teda číst nehodlám.“ Musíš si uvědomit, že když něco píšeš většinou ti za to hodně lidí ještě bude nadávat, i když napsat (a kvalitně dvakrát) dá hodně práce.

Doporučení čtvrté – Rozmysli si syntax a nesnaž se vyždímat něco z každé napsané věty. Nesmíš psát moc dlouhá souvětí, aby se v tom ten kdo to čte zamotal (čehož si ovšem nemusíš při psaní všimnout) a pokud skončíš u nějaké věty slovem a nebo i nebo pak atd... a nemůžeš dlouho přijít na to co napsat dál, radši celou větu nebo i odstavec smaž a zkus to znova jinou cesto. Vypadá to na konci o hodně líp.

Doporučení páté – Nepiš dlouze to, co se dá napsat krátce. Vždycky si uvědom, jestli vysvětlování toho nebo onoho slova má v článku smysl. Přestože něco, co řekneš, nemusí být úplně přesné, zamysli se, jestli je to v tom článku natolik důležité vysvětlit, abys to tam musel psát.

Doporučení šesté – Dej příspěvku trochu spád. Pokud píšeš návod, sanž se vyvolat pocit, jak už se blíží vytoužený výsledek, pokud píšeš popis nějaké akce, snaž se udělat každou bitku čím dál kvalitnější, i když třeba nebyla a pokud to nejde, zkrať ji na minimum. V podstatě tím říkáš: Tak takhle vážně ne, rychle od toho pryč a do postupného zlepšování příběhu se to nepodepíše. Pokud chceš upozornit na něco důležitého, ale nezajímavého, rozhodně to nedávej doprostřed. Nejlíp to zakomponuj do úvodu nebo dej až na konec.

Doporučení sedmé – Nenech toho kdo to čte čekat. Vyplívá to ze všech ostatních doporučení, ale i tak se to říct musí. Pokud v nezáživnější pasáži přestane příspěvek čtenáře zajímat, on se podívá na to kolik ještě zbývá, je jasný co si řekne a zdar – seš nahranej.

Doporučení osmé – Vol správně slova. Nepoužívej za sebou stejné spojovací výrazy (vypadá úplně strašně, když v padesátiřádkovém příspěvku je padesát „ale“ nebo „takže“) a rozhodně nepoužívej výplňová slova jako: „takže, tak teda, pak, potom,“ bla bla bla. Snaž se taky obměňovat slova která používáš často. Čeština má tu výhodu, že se jedna věc říct obvykle hodně způsoby, ale protože to de, je toho potřeba taky využívat. Samozřejmě ale nesmíš používat slova, která se nehodí do celého článku. To už radši použij stejné slovo, ale úplně nejlíp to zkus napsat jinak, aby ses nemusel ani opakovat, ani kazit celkový dojem.

Doporučení deváté – Dej příspěvku závěr. Stejně tak jako úvod, i závěr je nepostradatelná část. Nemůžeš jenom tak skončit, protože ten kdo to čte má pak pocit, jako by ještě něco chybělo a je to celé takové divné a nedodělané. Pak, i kdybys stokrát řekl všechno, pořád to bude vypadat, jako kdybys něco záměrně zatajil. To většinou není vůbec dobré.

Doporučení desáté – Dej někomu přečíst příspěvek a nech si poradit. Musíš si sice uvědomit, kdo ti říká svůj názor a jak ho můžeš brát vážně, ale i vlastní rodiče ti pomůžou tisíckrát líp, než když si to přečteš jen ty sám. Snaž se nedělat pravopisné chyby – tím nemyslím, že je dělat nesmíš, ale nevypadá to hezky a i když někam píšeš „drsnej týpek“ pořád to neznamená, že se to nedá napsat pravopisně správně. Když píšeš bez chyb, vypadá to většinou o hodně líp (taky pomůže, když na to mrkne někdo, kdo buď umí česky, nebo aspoň někdo z dospělých).

            Teď si tedy shrňme mnou doporučená nastavení

1) Ujasni si co píšeš a proč to píšeš.

2) Rozmysli si, z jaké osoby, jakou osobu a jakým druhem řeči budeš psát.

3) Udělej úvod.

4) Rozmysli si syntax a nesnaž se vyždímat něco z každé napsané věty.

5) Nepiš dlouze to, co se dá napsat krátce.

6) Dej příspěvku trochu spád.

7) Nenech toho kdo to čte čekat.

8) Vol správně slova.

9) Dej příspěvku závěr.

10) Nech si poradit.

Takže to je deset doporučení pro budoucí autory a myslím, že pokud se inspiruješ, určitě napíšeš příspěvek, který bude čtivý a dostane dobré hodnocení. Dej si na všechno dost času a neposílej příspěvek hned. Vážně totiž nikdo nechce, aby se na webu toulalo dvacet „Jak si vybrat povolání“ verze 1.0.0.2 a podobně. Uvědom si, že příspěvek někdo (z klubu a v tomto případě asi já) musí schválit a pokud se podaří to rozjet, podčmárnout pod něj své hodnocení. Takže využij deset doporučení co nejlépe a doufej, že si ostatní užijí tvůj příspěvek. Přeju hodně štěstí při psaní

 

Godric